LM2940CT-15
926-LM2940CT-15
LM2940CT-15
Mfr.:
Description:
LDO Voltage Regulators 1-A, 26-V, high-PSRR, low-dropout voltage regulator 3-TO-220 0 to 125
Lifecycle:
Obsolete
ECAD Model:
Mouser does not presently sell this product in your region.
Availability
Stock:
Similar Product
Texas Instruments LM2940CT-15/NOPB
Texas Instruments
LDO Voltage Regulators 1A LDO REG
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Texas Instruments
Product Category: LDO Voltage Regulators
Delivery Restrictions:
RoHS: N
Through Hole
TO-220-3
15 V
1 A
1 Output
Positive
15 mA
16.75 V
26 V
Fixed
0 C
+ 125 C
500 mV
LM2940C
Tube
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Dropout Voltage - Max: 0.8 V at 1 A, 0.15 V at 100 mA
Ib - Input Bias Current: 10 mA
Line Regulation: 150 mV
Load Regulation: 150 mV
Operating Supply Current: 10 mA