SPM4030T-R40M
TDK
810-SPM4030T-R40M
SPM4030T-R40M
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 0.40uH 4.7mOhms 20% 4.2x4x3mm
ECAD Model:
In Stock: 714
Stock:
714 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
15 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
TDK
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
Power Inductor
4.2 mm x 4 mm x 3 mm
Shielded
400 nH
20 %
13.5 A
5.17 mOhms
7.8 A
- 40 C
+ 125 C
Standard
4.2 mm
4 mm
3 mm
Metal
SPM
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Commercial
Brand: TDK
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz
Part # Aliases: SPM4030T-R40M -
Unit Weight: 240 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Power Inductors
Inductors
SPM Series Power Inductors
TDK SPM Series Power Inductors include commercial and automotive-grade components for different usages, including low-profile options with heights as low as 1mm. Compared to ferrite wound-type inductors, the SPM inductors from TDK enable users to achieve a larger current, lower RDC, and a more compact design. These inductors feature low inductance variance in high-temperature environments and maintain good DC superimposition characteristics. SPM inductors are constructed from metallic magnetic material and have an integrated molded coil that reduces the humming noise more efficiently than with core adhesive coils. Suitable applications for these inductors include smartphones, tablet terminals, laptop computers, HDDs, car accessories, LED, ADAS, and more.