R73UI0680SE00J
KEMET
80-R73UI0680SE00J
R73UI0680SE00J
Mfr.:
Description:
Film Capacitors 2000volts 680pF 5%
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
34 Weeks Estimated factory production time.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 2000   Multiples: 2000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KEMET
Product Category: Film Capacitors
RoHS:
680 pF
2 kVDC
15 mm (0.591 in)
General Film Capacitors
500 VAC
5 %
- 55 C
+ 105 C
R73
AEC-Q200
Bulk
Brand: KEMET
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: BG
Product Type: Film Capacitors
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: Capacitors
Type: Polypropylene Pulse/High Frequency Capacitors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Group Power Conversion Components
Low Power Polypropylene Capacitors
KEMET Low Power Polypropylene Capacitors feature a 100pF to 22µF capacitance range, 900VAC maximum voltage rating, and tolerance from 0% to 20%. KEMET Low Power Polypropylene Capacitors are ideal for deflection circuits in TV sets and high voltage and current designs. These capacitors include the following series: A70, A72, F461-F464, PHE450, PFR, R71, R73, R74, R75, and R76.
AEC-Q200 Qualified Film Capacitors
KEMET AEC-Q200 Qualified Film Capacitors feature capacitance values ranging from 10pF to 210µF with 2% to 20% tolerances. These automotive-qualified capacitors offer a low ESR (1.4mΩ to 1kΩ ESR range), resulting in a high ripple current rating without sacrificing capacitance. The components also exhibit high 30VAC to 700VAC / 50VDC to 2kVDC voltage ratings.
R73 Film-Foil Capacitors
KEMET R73 KP Series Film-Foil Capacitors are polypropylene capacitors for applications with high voltage and very high current. The series includes AEC-Q200 automotive grade devices with up to lead spacing 22.5mm, a 100VDC to 2000VDC voltage range, and 100pF to 2.2µF capacitance range. KEMET R73 KP Series Film-Foil Capacitors are ideal for resonant circuits, snubber and silicon-controlled rectifier, and SIC commutation circuits.