TDK EV1525-0800-25A/-50A/-100A µPOL Evaluation Boards
TDK EV1525-0800-25A/-50A/-100A µPOL Evaluation Boards are ideal for starting development with the FS1525 stackable µPOL regulator. The FS1525 is an easy-to-use, fully integrated, and highly efficient micro-point-of-load (µPOL) voltage regulator with an integrated inductor and digital power system management. The EV1525-0800-25A/-50A/-100A µPOL evaluation boards from TDK produce an output voltage (VOUT) of 0.8V for loads of 0A to 25A (EV1525-0800-25A) or 0A to 50A (EV1525-0800-50A) or 0A to 100A (EV1525-0800-100A) from an input voltage (PVIN) of 12V.
Features
  • +12V input voltage (PVIN
  • +0.8V output voltage (VOUT)
  • 0A to 25A (EV1525-0800-25A), 0A to 50A (EV1525-0800-50A), and 0A to 100A (EV1525-0800-100A)output load (IO)
  • 625kHz switching frequency (FSW)
  • 14x 47µF (MLCC), 12x 100µF (MLCC), 2x 470µF SP cap output capacitance (CO)
  • 8x 22µF (MLCC) input capacitance (CIN)
  • 110mm x 110mm x 1.6mm dimensions (width x length x thickness)
  • EV1525-0800-100A:
    • 54x47µF (MLCC), 2x470µF SP Cap, and 1x0.1µF (MLCC) output capacitance (CO)
    • 2x 68uF, 16x22µF (MLCC), 4x1uF (MLCC) input capacitance (CIN)
    • 55mm x 14.5mm x 3.8mm dimensions (width x length x thickness)