PSMP061-60YEX
Nexperia
771-PSMP061-60YEX
PSMP061-60YEX
Mfr.:
Description:
MOSFETs SOT669 N-CH 60V 25A
ECAD Model:
In Stock: 256
Stock:
256
Can Dispatch Immediately
On Order:
1.500
Expected 5/19/2026
Factory Lead Time:
12
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Nexperia
Product Category: MOSFETs
RoHS:
REACH - SVHC:
Si
SMD/SMT
P-Channel
1 Channel
60 V
25 A
61 mOhms
- 20 V, 20 V
3 V
20 nC
- 55 C
+ 175 C
66 W