MC-306 32.7680K-A0:ROHS
Epson Timing
732-MC30632.7680KA0R
MC-306 32.7680K-A0:ROHS
Mfr.:
Description:
Crystals 32.768KHz 12.5pF 20ppm -40C +85C
ECAD Model:
In Stock: 358
Stock:
358
Can Dispatch Immediately
On Order:
20.000
Expected 6/2/2026
Factory Lead Time:
17
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Epson
Product Category: Crystals
RoHS:
REACH - SVHC:
32.768 kHz
12.5 pF
20 PPM
8 mm x 3.8 mm
- 40 C
+ 85 C
SMD/SMT
35 kOhms
1 uW
8 mm
3.8 mm
2.54 mm
MC-306
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Epson Timing
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Mounting Style: SMD/SMT
Product Type: Crystals
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Crystals
Type: Quartz Crystal
Unit Weight: 180 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
MC Series kHz Range Crystal Units
Epson MC Series kHz Range Crystal Units are SMD devices that use the piezoelectric effect to produce a constant frequency. Tuning-fork crystal units have a U-shaped chip that oscillates from side to side to enable them to cover frequencies in the kilohertz band, such as 32.768 kHz, which is commonly used as a clock frequency. Epson boasts an extensive lineup of kHz-band tuning fork crystal units for a wide range of applications such as a microcomputer and small communication devices.