DTL65-24SX-W6
ETA-USA
618-DTL65-24SX-W6
DTL65-24SX-W6
Mfr.:
Description:
Desktop AC Adapters 65W 24V 2.71A LVL VI EXTERNAL PWR SUPPLY
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
5
Expected 6/15/2026
Factory Lead Time:
10
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
ETA-USA
Product Category: Desktop AC Adapters
Delivery Restrictions:
RoHS:
Required
Universal
85 VAC to 264 VAC
1 Output
65 W
24 VDC
2.71 A
Industrial
Barrel Connector
2.5 mm Barrel Plug (2.5x5.5)
1 m
Level VI
DTL65-SX-W-6
Brand: ETA-USA
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Height: 40 mm
Length: 132 mm
Load Regulation: Regulated
Mounting Style: Desktop
Product Type: Desktop AC Adapters
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: AC-DC Power Supply
Width: 69 mm
Unit Weight: 440 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
65W/80W Desktop Power Supply
ETA-USA 65W/80W AC/DC Desktop Power Supply features an input voltage range of 90VAC to 264VAC and output voltage values of 12, 15, 18 24, 28, and 48VDC. This new power adapter series meets the requirements of Energy Star Level VI efficiency standard. Level VI will be mandated by the US Department of Energy as of February 10, 2016, for 65, 80, 100, and 150W external power supplies in the industrial and commercial markets.