TCS34007FNM
ams OSRAM
985-TCS34007FNM
TCS34007FNM
Mfr.:
Description:
Light to Digital Converters Color light-to- digital converter
ECAD Model:
In Stock: 851
Stock:
851 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
8 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
ams OSRAM
Product Category: Light to Digital Converters
RoHS:
400 kHz
235 uA
2.7 V to 3.6 V
- 40 C
+ 70 C
FN-6
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: ams OSRAM
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TH
Interface Type: I2C
Maximum Fall Time: 300 ns
Maximum Rise Time: 300 ns
Moisture Sensitive: Yes
Mounting Style: SMD/SMT
Product Type: Optical Sensors
Series: TCS3400
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Sensors
Supply Voltage - Max: 3.6 V
Supply Voltage - Min: 2.7 V
Part # Aliases: 503460005 Q65114A1102
Unit Weight: 3,768 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
TCS3400 Light-to-Digital Converters
Mini TOPLED® LEDs
ams OSRAM Mini TOPLED® LEDs have been tailored to the demands of public and private passenger transport for high brightness and high quality. These LEDs combine pleasant white light with a much longer lifetime of up to 50,000 hours. OSRAM Mini TOPLED® LEDs are among the most economical on the market, consuming only 0.1W. From an operating current of 20mA, the Mini Topled achieves a typical luminous intensity of 1700mcd at a color temperature of 4000K, and 1900mcd at 6500K. Luminous intensity in candela corresponds to luminous flux in lumen emitted by a light source in a particular solid angle.