RT0201FRE0736K5L
YAGEO
603-RT0201FRE0736K5L
RT0201FRE0736K5L
Mfr.:
Description:
Thin Film Resistors - SMD
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
20 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 10000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
YAGEO
Product Category: Thin Film Resistors - SMD
RoHS:
Reel
Cut Tape
MouseReel
RT
1 %
Brand: YAGEO
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Thin Film Resistors
Factory Pack Quantity: 10000
Subcategory: Resistors
Technology: Thin Film
Unit Weight: 0,700 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
RT High-Precision/Stability Resistors
YAGEO RT High-Precision/Stability Resistors are chip resistors with lead-free terminations made by a thin-film process that offers a lower tolerance and TCR than thick-film resistors. YAGEO RT Series offers high component and equipment reliability and saves PCB space. The RT series resistors are RoHS compliant and use a halogen-free epoxy. These resistors feature a 50V to 200V voltage rating, 1Ω to 1.5MΩ resistance range, and -55°C to +125°C operating temperature range. Typical applications include converters, printer equipment, server boards, telecom, and consumer applications.