RE0805FRE0771K5L
YAGEO
603-RE0805FRE0771K5L
RE0805FRE0771K5L
Mfr.:
Description:
Thick Film Resistors - SMD 71.5 kOhms 125 mW 0805 1%
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
20 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 5000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
YAGEO
Product Category: Thick Film Resistors - SMD
RoHS:
Reel
Cut Tape
MouseReel
RE
71.5 kOhms
125 mW (1/8 W)
1 %
50 PPM / C
- 55 C
+ 155 C
150 V
0805
2 mm (0.079 in)
1.25 mm (0.049 in)
0.5 mm (0.02 in)
Brand: YAGEO
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Thick Film Resistors SMD
Product Type: Thick Film Resistors
Factory Pack Quantity: 5000
Subcategory: Resistors
Technology: Thick Film
Termination Style: SMD/SMT
Unit Weight: 6,643 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Thick Film RC & RE Series Precision Resistors
YAGEO Thick Film RC and RE Series Precision Resistors offer a 20mW to 2W power range and come in various case sizes ranging from 0075 to 2512. The RC and RE series consist of ultra-precision chip resistors with lead-free terminations made by a thick film process. These resistors feature high component and equipment reliability and halogen-free epoxy. The construction includes a high-grade ceramic body with internal metal electrodes added at each end and connected by a resistive layer. YAGEO RC series resistors are suitable for all general-purpose applications, while the RE series is ideal for printer equipment, converters, and consumer applications.