RE0603FRE07133RL
YAGEO
603-RE0603FRE07133RL
RE0603FRE07133RL
Mfr.:
Description:
Thick Film Resistors - SMD 133 Ohms 100 mW 0603 1%
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
20 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 5000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
YAGEO
Product Category: Thick Film Resistors - SMD
RoHS:
Reel
Cut Tape
MouseReel
RE
133 Ohms
100 mW (1/10 W)
1 %
50 PPM / C
- 55 C
+ 155 C
75 V
0603
1.6 mm (0.063 in)
0.8 mm (0.031 in)
0.45 mm (0.018 in)
Brand: YAGEO
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Thick Film Resistors SMD
Product Type: Thick Film Resistors
Factory Pack Quantity: 5000
Subcategory: Resistors
Technology: Thick Film
Termination Style: SMD/SMT
Unit Weight: 2 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Thick Film RC & RE Series Precision Resistors
YAGEO Thick Film RC and RE Series Precision Resistors offer a 20mW to 2W power range and come in various case sizes ranging from 0075 to 2512. The RC and RE series consist of ultra-precision chip resistors with lead-free terminations made by a thick film process. These resistors feature high component and equipment reliability and halogen-free epoxy. The construction includes a high-grade ceramic body with internal metal electrodes added at each end and connected by a resistive layer. YAGEO RC series resistors are suitable for all general-purpose applications, while the RE series is ideal for printer equipment, converters, and consumer applications.