RC2512FK-072R4P
YAGEO
603-RC2512FK-072R4P
RC2512FK-072R4P
Mfr.:
Description:
Thick Film Resistors - SMD General Purpose Chip Resistor 2512, 2.4Ohms, 1%, 1W
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
18 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 4000   Multiples: 4000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 4000)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
YAGEO
Product Category: Thick Film Resistors - SMD
RoHS:
Reel
RC-P
2.4 Ohms
1 W
1 %
- 55 C
+ 155 C
200 V
2512
6.35 mm (0.25 in)
3.1 mm (0.122 in)
0.55 mm (0.022 in)
Brand: YAGEO
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Thick Film Resistors
Factory Pack Quantity: 4000
Subcategory: Resistors
Technology: Thick Film
Termination Style: SMD/SMT
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Thick Film Chip Resistors
Lead-Free Resistors
YAGEO Lead-Free Resistors offer a 10V to 200V working voltage range, ±0.5%, ±1%, or ±5% tolerance ratings, 1W maximum power rating. These lead-free resistors feature halogen-free epoxy, high component and equipment reliability, and help reduce environmentally hazardous waste. These resistors are constructed with a high-grade ceramic body and have internal metal electrodes added on each end. YAGEO Lead-Free Resistors are suitable for all general-purpose applications.