VEC40US24
XP Power
209-VEC40US24
VEC40US24
Mfr.:
Description:
Desktop AC Adapters EXTERNAL PSU, 40W, LEVEL VI
ECAD Model:
In Stock: 281
Stock:
281
Can Dispatch Immediately
On Order:
203
Expected 8/17/2026
84
Expected 10/2/2026
Factory Lead Time:
18
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
XP Power
Product Category: Desktop AC Adapters
RoHS:
REACH - SVHC:
Required
Europe, North America
90 VAC to 264 VAC
1 Output
40 W
24 VDC
1.67 A
Industrial
Barrel Connector
2.5 mm Barrel Plug (2.5x5.5)
1.2 m
Level VI, CoC Tier 2
VEC40
Approvals: CB, CCC, TUV, UL/CSA
Brand: XP Power
Center Pin Length: 11 mm
Compliance: CB, CCC, TUV, UL/CSA
Connector A Polarity: Center Positive
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Height: 31.3 mm
Length: 116.3 mm
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 65 C
Minimum Operating Temperature: 0 C
Mounting Style: Desktop
Packaging: Bulk
Product Type: Desktop AC Adapters
Factory Pack Quantity: 56
Subcategory: AC-DC Power Supply
Width: 52.4 mm