VCS70US12
XP Power
209-VCS70US12
VCS70US12
Mfr.:
Description:
Power Supplies - Chassis Mount PSU, 70W, INDUSTRIAL CHASSIS MOUNT
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
22 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 990   Multiples: 30
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
XP Power
Product Category: Power Supplies - Chassis Mount
Delivery Restrictions:
RoHS:
70 W
85 VAC to 264 VAC, 127 VDC to 370 VDC
1 Output
12 VDC
5.83 A
Enclosed
3 kVAC
Industrial
110.5 mm (4.35 in)
78 mm (3.071 in)
35 mm (1.378 in)
VCS
Brand: XP Power
Compliance: CSA, EN, IEC, TUV, UL
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz