UCP180PS18
209-UCP180PS18
UCP180PS18
Mfr.:
Description:
Power Supplies - Chassis Mount AC-DC U CHANNEL PSU, 180W, IND+MED, 1.18" PROFILE
Lifecycle:
Obsolete
Availability
Stock:
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
XP Power
Product Category: Power Supplies - Chassis Mount
Delivery Restrictions:
RoHS:
180 W
85 VAC to 264 VAC
1 Output
18 VDC
10 A
U-Bracket
4 kVAC
92 %
Medical, Industrial
107.6 mm (4.236 in)
62.8 mm (2.472 in)
29.5 mm (1.161 in)
UCP180
Brand: XP Power
Compliance: CB Report, TUV, UL
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 70 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Mounting Style: Chassis
Open Frame/Enclosed: Open Frame
Packaging: Bulk
Power - Forced Air: 180 W