SHP1000PS48
XP Power
209-SHP1000PS48
SHP1000PS48
Mfr.:
Description:
Power Supplies - Chassis Mount PSU, 1000W, INDUSTRIAL
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
4
Expected 8/28/2026
Factory Lead Time:
22
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
XP Power
Product Category: Power Supplies - Chassis Mount
Delivery Restrictions:
RoHS:
1.2 kW
85 VAC to 264 VAC
1 Output
48 VDC
25 A
Enclosed
3 kVAC
85 %
Industrial
242.64 mm (9.553 in)
149.8 mm (5.898 in)
61 mm (2.402 in)
SHP
Brand: XP Power
Compliance: CB Report, CSA, EN, IEC, TUV, UL
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: VN
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz