RCQ75110S24
209-RCQ75110S24
RCQ75110S24
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - Through Hole DC-DC CONV, RAILWAY, 75W
Lifecycle:
End of Life:
Scheduled for obsolescence and will be discontinued by the manufacturer.
ECAD Model:
Mouser does not presently sell this product in your region.
Availability
Stock:
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
XP Power
Product Category: DC/DC Converters - Through Hole
Delivery Restrictions:
RoHS:
Isolated
1 Output
75 W
110 V
66 V
160 V
24 V
3.125 A
3 kV
57.9 mm (2.28 in)
36.8 mm (1.449 in)
12.7 mm (0.5 in)
RCQ75
Brand: XP Power
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Input Voltage: 66 V to 160 V