PBT02F05S12-H3
XP Power
209-PBT02F05S12-H3
PBT02F05S12-H3
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - SMD 10 15V I/P 2W 3kV isolation unregulated SMD8 DC-DC converter single O/P 133mA 15V
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
10 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
XP Power
Product Category: DC/DC Converters - SMD
RoHS:
Isolated
1 Output
2 W
5 V
4.5 V
5.5 V
12 V
167 mA
3 kV
SMD-8
12.75 m
10.7 mm
7 mm
Industrial
PBT02
Application: Industrial, Instrumentation
Brand: XP Power
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Dimensions: 12.75 mm x 10.7 mm x 7 mm
Input Voltage: 4.5 V to 5.5 V
Maximum Operating Temperature: + 95 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Tube
Product: Isolated
Factory Pack Quantity: 33
Subcategory: DC-DC Converters
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
USHTS:
PBT01F & PBT02F SMT DC-DC Converters
XP Power PBT01F and PBT02F SMT DC-DC Converters deliver compact, isolated power solutions for distributed architectures in industrial, instrumentation, and technology systems. With unregulated single and dual outputs ranging from 3.3VDC to 15VDC, these converters support nominal inputs from 3.3VDC to 24VDC and offer isolation ratings up to 3kVDC. The XP Power PBT01F series provides 1W output power and operates up to +105°C, while the PBT02F series offers 2W and extends to +95°C. Both series feature continuous short-circuit protection, high MTBF ratings, and are housed in SMD8 or SMD10 DIP packages for streamlined integration. Engineers can rely on their robust EMC compliance, natural convection cooling, and flexible tape-and-reel packaging for automated assembly. Whether isolating analog, digital, or relay circuits, PBT01F and PBT02F converters offer a practical, space-efficient solution with safety approvals to IEC/UL/EN 62368-1 standards.