PBR500PS12B
XP Power
209-PBR500PS12B
PBR500PS12B
Mfr.:
Description:
Power Supplies - Chassis Mount AC-DC, 500W, ITE & MEDICAL
In Stock: 1
Stock:
1 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
16 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Quantities greater than 1 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
XP Power
Product Category: Power Supplies - Chassis Mount
Delivery Restrictions:
RoHS:
450 W
80 VAC to 264 VAC
1 Output
12 VDC
37.5 A
U-Bracket
4 kVAC
90 %
Medical, Industrial
177.8 mm (7 in)
101.6 mm (4 in)
44.5 mm (1.752 in)
PBR500
Brand: XP Power
Compliance: CB Report, UL, TUV
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 70 C
Minimum Operating Temperature: - 10 C
Mounting Style: Chassis
Open Frame/Enclosed: Open Frame
Packaging: Bulk
Power - Forced Air: 450 W