MHP1000PS28
XP Power
209-MHP1000PS28
MHP1000PS28
Mfr.:
Description:
Power Supplies - Chassis Mount PSU, 1000W, MEDICAL
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
22 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 5   Multiples: 5
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
XP Power
Product Category: Power Supplies - Chassis Mount
Delivery Restrictions:
RoHS:
1.2 kW
85 VAC to 264 VAC
1 Output
28 VDC
43 A
Enclosed
4 kVAC
85 %
Medical
242.64 mm (9.553 in)
149.8 mm (5.898 in)
61 mm (2.402 in)
MHP
Brand: XP Power
Compliance: ANSI/AAMI, CSA, EN, IEC, TUV
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: VN
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz