IEB0112S15
209-IEB0112S15
IEB0112S15
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - Through Hole SINGLE O/P DC-DC PCB MOUNT 1W 1.5kV Isol
Lifecycle:
Obsolete
ECAD Model:
Mouser does not presently sell this product in your region.
Availability
Stock:
Possible Replacement
XP Power IE1215S
XP Power
DC/DC Converters - Through Hole 1W Isolated single output DC-DC converter
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
XP Power
Product Category: DC/DC Converters - Through Hole
Delivery Restrictions:
Isolated
1 Output
1 W
12 V
10.8 V
13.2 V
15 V
67 mA
1.5 kV
11.6 mm (0.457 in)
6 mm (0.236 in)
10.16 mm (0.4 in)
Industrial
Brand: XP Power
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Maximum Operating Temperature: + 105 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Mounting Style: Through Hole
Packaging: Tube
Product: Isolated
Product Type: Isolated DC-DC Converters
Factory Pack Quantity: 43
Subcategory: DC-DC Converters
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
USHTS:
JPHTS:
ECCN:
EAR99
IEB Series DC-DC Converters
XP Power IEB Series DC-DC Converters offer a 1.5kVDC functional isolation, 20pF isolation capacitance, and a 3.3VDC to 24VDC voltage range. These converters feature a compact, long-lasting design with high efficiency, short-circuit protection, and a high operating temperature. IEB series converters have an unregulated single output and a SIP4 package. XP Power IEB Series DC-DC Converters are suitable for isolation voltage rails in distributed power supply architectures such as digital, analog, data, and relay circuits.