EMH250PS48
XP Power
209-EMH250PS48
EMH250PS48
Mfr.:
Description:
Power Supplies - Chassis Mount PSU, 250W, MEDICAL BF & INDUSTRIAL
In Stock: 3
Stock:
3 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
22 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
100 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
XP Power
Product Category: Power Supplies - Chassis Mount
Delivery Restrictions:
RoHS:
250 W
80 VAC to 264 VAC
1 Output
48 VDC
5.2 A
Open Frame
4 kVAC
87 %
Medical, Industrial
127 mm (5 in)
76.2 mm (3 in)
36.3 mm (1.429 in)
EMH
Brand: XP Power
Compliance: ANSI/AAMI ES60601-1, CSA/cUL, EN60601-1, EN60950-1, UL60950-1
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: VN
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz