ECP40US48
XP Power
209-ECP40US48
ECP40US48
Mfr.:
Description:
Power Supplies - Chassis Mount PSU, 40W, COMPACT SINGLE OUTPUT
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
23 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 540   Multiples: 60
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
RoHS:
40 W
80 VAC to 264 VAC
1 Output
48 VDC
1.09 A
Open Frame
4 kVAC
92 %
Medical, Industrial
76.2 mm (3 in)
50.8 mm (2 in)
19 mm (0.748 in)
ECP40
Brand: XP Power
Compliance: cUL60601-1, cUL60950-1, EN60601-1, EN60950-1, IEC60601-1, IEC60950-1
Country of Origin: TW
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz