ECM60UT33
XP Power
209-ECM60UT33
ECM60UT33
Mfr.:
Description:
Power Supplies - Chassis Mount AC/DC, 60W Open-Frame Power Supply
In Stock: 181
Stock:
181
Can Dispatch Immediately
On Order:
87
Expected 8/14/2026
144
Expected 9/4/2026
Factory Lead Time:
22
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
XP Power
Product Category: Power Supplies - Chassis Mount
Delivery Restrictions:
RoHS:
60 W
90 VAC to 264 VAC
3 Output
5 VDC
8 A
15 VDC
2.5 A
Open Frame
4 kVAC
80 %
Medical, Industrial
101.6 mm (4 in)
50.8 mm (2 in)
30.5 mm (1.201 in)
ECM40-100
Brand: XP Power
Compliance: ANSI/AAMI, CSA/cUL, EN60601-1, EN60950-1, UL60950-1
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: VN
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 70 C
Minimum Operating Temperature: 0 C
Mounting Style: Chassis
Open Frame/Enclosed: Open Frame
Output Current-Channel 3: 500 mA
Output Voltage-Channel 3: - 15 VDC