ECM40US24
XP Power
209-ECM40US24
ECM40US24
Mfr.:
Description:
Power Supplies - Chassis Mount AC/DC, 40W Open-Frame Power Supply
In Stock: 4
Stock:
4
Can Dispatch Immediately
On Order:
10
Expected 7/23/2026
77
Expected 10/12/2026
Factory Lead Time:
22
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
XP Power
Product Category: Power Supplies - Chassis Mount
Delivery Restrictions:
RoHS:
40 W
90 VAC to 264 VAC
1 Output
24 VDC
1.7 A
Open Frame
4 kVAC
80 %
Medical, Industrial
101.6 mm (4 in)
50.8 mm (2 in)
30.5 mm (1.201 in)
ECM40-100
Brand: XP Power
Compliance: ANSI/AAMI, CSA/cUL, EN60601-1, EN60950-1, UL60950-1
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: VN
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz