ECM140US24
XP Power
209-ECM140US24
ECM140US24
Mfr.:
Description:
Power Supplies - Chassis Mount POWER SUPPLY, 140WATT, OPEN FRAME
In Stock: 45
Stock:
45
Can Dispatch Immediately
On Order:
21
Expected 6/8/2026
Factory Lead Time:
22
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
120 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
XP Power
Product Category: Power Supplies - Chassis Mount
Delivery Restrictions:
RoHS:
120 W
80 VAC to 264 VAC
3 Output
24 VDC
5 A
12 VDC
500 mA
Open Frame
4 kVAC
88 %
Medical, Industrial
127 mm (5 in)
76.2 mm (3 in)
33 mm (1.299 in)
ECM140
Brand: XP Power
Compliance: ANSI/AAMI, CSA/cUL, EN60601-1, EN60950-1, UL60950-1
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: VN
Dimensions: 17 mm
Input Frequency: 47 Hz to 400 Hz
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 85 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Mounting Style: Chassis
Open Frame/Enclosed: Open Frame
Output Current-Channel 3: 500 mA
Output Voltage-Channel 3: 5 VDC