ECL25US03-P
XP Power
209-ECL25US03-P
ECL25US03-P
Mfr.:
Description:
Power Supplies - Board Mount AC/DC, 25W power supply, pcb mount
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
13 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
XP Power
Product Category: Power Supplies - Board Mount
Delivery Restrictions:
RoHS:
20 W
85 VAC to 264 VAC
1 Output
5 VDC
6 A
Through Hole
3 kVAC
75 %
62 mm (2.441 in)
30.7 mm (1.209 in)
20 mm (0.787 in)
ECL05-30
Brand: XP Power
Compliance: CSA/cUL, EN60950-1, IEC60950-1, UL60950-1
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Industry: Industrial
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 70 C
Minimum Operating Temperature: - 20 C
Open Frame/Enclosed: Open Frame
Packaging: Tray
Product: Switching Supplies
Product Type: Switching Power Supplies
Factory Pack Quantity: 6
Subcategory: Power Supplies
Unit Weight: 63,420 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
USHTS:
IRM-90 90W AC-DC Green Power Supply Modules
MEAN WELL IRM-90 90W AC-DC Green Power Supply Modules are suitable for the Internet of Things (IoT), handheld instruments, communication equipment, and household appliances. The series was designed to meet the demands of the market for higher wattage. Two types are available: IRM-90 can be directly mounted and soldered onto the PCB, or IRM-90-xST screw terminal type can offer alternative mounting and wiring options. The compact units comply with EN55032 Class B without external EMI filters, have an 80VAC to 305VAC input (suitable for 277VAC in North America), and have a low, no-load power consumption of <0.21W.