DTJ2048S15
XP Power
209-DTJ2048S15
DTJ2048S15
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - Chassis Mount DC-DC, Chassis Mount, 4:1 input
ECAD Model:
In Stock: 4
Stock:
4 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
XP Power
Product Category: DC/DC Converters - Chassis Mount
RoHS:
REACH - SVHC:
Isolated
1 Output
20 W
48 V
18 V
75 V
15 V
1.33 A
3 kV
76.2 mm
31.4 mm
19.4 mm
Industrial
DTJ20
Brand: XP Power
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Dimensions: 76.2 mm x 31.4 mm x 19.4 mm
Input Voltage: 18 V to 75 V
Maximum Operating Temperature: + 100 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Mounting Style: Chassis
Packaging: Bulk
Product: Isolated
Product Type: Isolated DC-DC Converters
Factory Pack Quantity: 6
Subcategory: DC-DC Converters
Unit Weight: 45 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
USHTS:
JPHTS:
ECCN:
EAR99
DTJ DC-DC Converters
XP Power DTJ DC-DC Converters are ideal for a variety of industrial and commercial applications. The chassis mount 15W and 20W converters are constructed with lightweight materials and have a wide input range that covers nominal voltages of 12V, 24V and 48V. Features include short circuit protection, input reverse polarity protection, and soft start. XP Power DTJ series is IEC/UL/cUL 62368-1 safety approved and offers 3.0kVDC isolation between the supply and load. The DC-DC converters also comply with EN55032 Class A emissions with no external components, and no additional filtering is required for EMC compliance.