AKM45US12C2
XP Power
209-AKM45US12C2
AKM45US12C2
Mfr.:
Description:
Desktop AC Adapters XP POWER, EXTERNAL AC-DC PSU, 45W, LEVEL VI, MED & IT, CLASS II
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
16 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1035   Multiples: 45
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
XP Power
Product Category: Desktop AC Adapters
RoHS:
Required
Universal
90 VAC to 264 VAC
1 Output
48 W
12 V
4 A
Medical, Industrial
Barrel Connector
2.5 mm Barrel Plug (2.5x5.5)
1 m
Level VI, CoC Tier 2
AKM45
2xMOPP
AC Inlet Type: C2
Approvals: AU/NZ, CB, CCC, CE, CSA, TUV, UL
Brand: XP Power
Compliance: AU/NZ, CB, CCC, CE, CSA, TUV, UL
Connector A Polarity: Center Positive
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Height: 31.5 mm
Length: 122.4 mm
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 60 C
Minimum Operating Temperature: 0 C
Mounting Style: Desktop
Packaging: Bulk
Product Type: Desktop AC Adapters
Factory Pack Quantity: 45
Subcategory: AC-DC Power Supply
Width: 51.4 mm