AHM150PS24
XP Power
209-AHM150PS24
AHM150PS24
Mfr.:
Description:
Desktop AC Adapters PSU, 150W, EXTERNAL, MEDICAL + IND
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
16
Expected 6/26/2026
29
Expected 7/20/2026
Factory Lead Time:
22
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
XP Power
Product Category: Desktop AC Adapters
RoHS:
Required
Universal
80 VAC to 264 VAC
1 Output
150 W
24 V
6.25 A
Medical, Industrial
DIN Connector
4 Pin DIN Plug
900 mm
Level V
AHM
2xMOPP
AC Inlet Type: IEC-320
Approvals: ANSI/AAMI, CSA, EN, UL/cUL
Brand: XP Power
Compliance: ANSI/AAMI, CSA, EN, UL/cUL
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: VN
Height: 37 mm
Length: 200 mm
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 60 C
Minimum Operating Temperature: 0 C
Mounting Style: Desktop
Packaging: Bulk
Product Type: Desktop AC Adapters
Factory Pack Quantity: 12
Subcategory: AC-DC Power Supply
Width: 80 mm