WP4SZI-R12JT05
Welwyn Components / TT Electronics
756-WP4SZI-R12JT05
WP4SZI-R12JT05
Mfr.:
Description:
Wirewound Resistors - Through Hole 4W 0.12 Ohms 5% ZI- Form
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
TT Electronics
Product Category: Wirewound Resistors - Through Hole
RoHS:
120 mOhms
4 W
100 V
5 %
Axial
13 mm
5.6 mm
- 55 C
+ 155 C
WP-S
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Welwyn Components / TT Electronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Features: Coated Resistors, Silicone Coated
Lead Diameter: 0.8 mm
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Resistors Wirewound Silicone Coated
Product Type: Wirewound Resistors
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Resistors
Technology: Wirewound
Part # Aliases: WP4S-R12JA1
Unit Weight: 1 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
WP-S Flameproof Power Wirewound Resistors
Welwyn / TT Electronics WP-S Flameproof Power Wirewound Resistors provide flameproof protection and offer enhanced pulse handling capability. These WP-S resistors are small-sized resistors with a 1W to 5W power rating. This Welwyn WP-S series offers a surface mount ZI-form option. The Flameproof Power Wirewound Resistors are RoHS compliant with lead-free terminations.