LRMAM2512-R0035FT4
Welwyn Components / TT Electronics
756-LRMAM252R0035FT4
LRMAM2512-R0035FT4
Mfr.:
Description:
Current Sense Resistors - SMD 2W 0.0035K Ohm 1%
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
2.864
Expected 7/14/2026
Factory Lead Time:
44
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 4000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
TT Electronics
Product Category: Current Sense Resistors - SMD
RoHS:
Reel
Cut Tape
MouseReel
LRMA
3.5 mOhms
2 W
1 %
100 PPM / C
6.4 mm (0.252 in)
3.2 mm (0.126 in)
0.65 mm (0.026 in)
- 55 C
+ 170 C
Metal Element
2 Terminal
SMD/SMT
AEC-Q200
Application: Current Sense
Brand: Welwyn Components / TT Electronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Mounting Style: PCB Mount
Number of Terminals: 2 Terminal
Product Type: Current Sense Resistors
Factory Pack Quantity: 4000
Subcategory: Resistors
Type: Low Resistance Metal Alloy Resistor
Unit Weight: 40,500 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
LRMA Low Resistance Metal Alloy Resistors
Welwyn / TT Electronics LRMA Low Resistance Metal Alloy Resistors offer metal element construction, good surge performance, and low TCR down to 50ppm/°C. These resistors are halogen free, RoHS compliant, and AEC-Q200 certified for automotive applications. Specific applications for Welwyn / TT Electronics LRMA Low Resistance Metal Alloy Resistors include power supplies, small motor control, medical PSU, and battery chargers.