FKP2L011001G00MSSD
WIMA
505-FKP2L01101G0MSS
FKP2L011001G00MSSD
Mfr.:
Description:
Film Capacitors FKP 2 1000 pF 800 VDC 5.5x7x7.2 PCM 5
Factory Lead Time:
Minimum: 8000   Multiples: 4000
RoHS:
1000 pF
800 VDC
Radial
Polypropylene (PP)
5 mm (0.197 in)
7.2 mm (0.283 in)
5.5 mm (0.217 in)
AC and Pulse Film Capacitors
250 VAC
20 %
2 Pin
7 mm (0.276 in)
Country of Origin: DE
Lead Diameter: 0.5 mm
Product Type: Film Capacitors
Factory Pack Quantity: 4000
Subcategory: Capacitors
Type: Film and Foil Capacitors
Unit Weight: 1 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
FKP 02 Plastic Film Capacitors
WIMA FKP 02 Plastic Film Capacitors offer outstanding performance for HF decoupling in the field of high frequencies. The PCM 2.5mm foil version capacitors are available in a capacitance range of 33pF to 0.033µF and a voltage range from 63VDC to 1000VDC. Features include pulse duty construction, vert low low dissipation factor and dissipation factor, tolerances up to ±2.5%, and negative capacitance change versus temperature. FKP 02 capacitors are ideal for applications with limited space requirements and high packing density.