FKP2G003301D00KSSD
WIMA
505-FKP2G03301D0KSS
FKP2G003301D00KSSD
Mfr.:
Description:
Film Capacitors FKP 2 330 pF 400 VDC 4.5x6x7.2 PCM 5
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 12000   Multiples: 6000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
WIMA
Product Category: Film Capacitors
RoHS:
330 pF
400 VDC
Radial
Polypropylene (PP)
5 mm (0.197 in)
7.2 mm (0.283 in)
4.5 mm (0.177 in)
AC and Pulse Film Capacitors
220 VAC
10 %
2 Pin
6 mm (0.236 in)
Straight
- 55 C
+ 100 C
FKP 2
Bulk
Brand: WIMA
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: DE
Lead Diameter: 0.5 mm
Product Type: Film Capacitors
Factory Pack Quantity: 6000
Subcategory: Capacitors
Type: Film and Foil Capacitors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
FKP 02 Plastic Film Capacitors
WIMA FKP 02 Plastic Film Capacitors offer outstanding performance for HF decoupling in the field of high frequencies. The PCM 2.5mm foil version capacitors are available in a capacitance range of 33pF to 0.033µF and a voltage range from 63VDC to 1000VDC. Features include pulse duty construction, vert low low dissipation factor and dissipation factor, tolerances up to ±2.5%, and negative capacitance change versus temperature. FKP 02 capacitors are ideal for applications with limited space requirements and high packing density.