FKP2G001501D00MN00
WIMA
505-FKP2G01501D0MN0
FKP2G001501D00MN00
Mfr.:
Description:
Film Capacitors FKP 2 150 pF 400 VDC 4.5x6x7.2 PCM 5
Factory Lead Time:
Minimum: 7800   Multiples: 1300
RoHS:
150 pF
400 VDC
Radial
Polypropylene (PP)
5 mm (0.197 in)
7.2 mm (0.283 in)
4.5 mm (0.177 in)
AC and Pulse Film Capacitors
220 VAC
20 %
2 Pin
6 mm (0.236 in)
Country of Origin: DE
Lead Diameter: 0.5 mm
Product Type: Film Capacitors
Factory Pack Quantity: 1300
Subcategory: Capacitors
Type: Film and Foil Capacitors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
FKP 02 Plastic Film Capacitors
WIMA FKP 02 Plastic Film Capacitors offer outstanding performance for HF decoupling in the field of high frequencies. The PCM 2.5mm foil version capacitors are available in a capacitance range of 33pF to 0.033µF and a voltage range from 63VDC to 1000VDC. Features include pulse duty construction, vert low low dissipation factor and dissipation factor, tolerances up to ±2.5%, and negative capacitance change versus temperature. FKP 02 capacitors are ideal for applications with limited space requirements and high packing density.