KNS100FB-RJ-R005T0
Vitrohm
603-KNS100FBRJR005T0
KNS100FB-RJ-R005T0
Mfr.:
Description:
Current Sense Resistors - Through Hole 1.0Wa 0.005Ohms R005 Sfy Wrw Cor 1% AECQ2
ECAD Model:
In Stock: 934
Stock:
934 Can Dispatch Immediately
Minimum: 1   Multiples: 1
YAGEO
Product Category: Current Sense Resistors - Through Hole
RoHS:
KNS
Radial
5 mOhms
1 W
1 %
- 55 C
+ 300 C
AEC-Q200
Bulk
Application: Current Sense
Brand: Vitrohm
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PT
Mounting Style: PCB Mount
Product: Metal Element Current Sensing Resistors
Product Type: Current Sense Resistors
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Resistors
Type: Power Shunt Resistor
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Resistors
Shunt Resistors
Vitrohm Shunt Resistors offer a 2.2W to 10W rated power range, up to 0R05Ω resistance, and AEC-Q200 qualification. These resistors feature a power current sensor, good overload and heat dissipation capability, low inductance, welded construction, and excellent overall stability in different environmental conditions. Shunt resistors are available with open frames, ceramic cases, and molded versions. Vitrohm Shunt Resistors are ideal for pulse applications, switching equipment, instrumentation, and power amplifiers.