VJ0805A100JXCMP
Vishay / Sprague
77-VJ0805A100JXCMP
VJ0805A100JXCMP
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT VJ0805A100JXCMP00
Lifecycle:
New At Mouser
Factory Lead Time:
Minimum: 1   Multiples: 1
10 pF
200 VDC
C0G (NP0)
5 %
0805
- 55 C
+ 150 C
2 mm (0.079 in)
1.25 mm (0.049 in)
1.45 mm (0.057 in)
General Type MLCCs
VJ COMM
Reel
Brand: Vishay / Sprague
Class: Class 1
Compliance: Take
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Package/Case: 0805 (2012 metric)
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 10000
Subcategory: Capacitors
Type: Commercial SMD MLCCs
Unit Weight: 5,500 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Ceramic Capacitors
VJ Commercial MLCCs
Vishay / Vitramon VJ Commercial MLCCs include C0G (NPO) and X7R/X5R dielectrics with a wide range of capacitance values, case sizes, and voltage ratings. The C0G (NPO) dielectric is ultra-stable and offers a very low-temperature coefficient of capacitance (TCC) and low dissipation. Other VJ Series features include excellent aging characteristics, wet build process, and a reliable noble metal electrode (NME) system. The C0G (NPO) MLCCs have a capacitance range from 1pF to 56nF and a voltage range from 25VDC to 1000VDC. The X5R/X7R MLCCs offer a capacitance range from 120pF to 6.8µF and a voltage range from 10VDC to 1000VDC.