AC050000B5009J6BCS
Vishay / Draloric
594-AC05W50R00JCS
AC050000B5009J6BCS
Mfr.:
Description:
Wirewound Resistors - Through Hole 5watt 50ohm 5% Fusible/Safety Res.
ECAD Model:
In Stock: 99
Stock:
99
Can Dispatch Immediately
On Order:
500
Expected 6/29/2026
Factory Lead Time:
12
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Vishay
Product Category: Wirewound Resistors - Through Hole
RoHS:
50 Ohms
5 W
5 %
Axial
200 PPM / K
17 mm
10 mm
- 40 C
+ 200 C
AC05-CS
Bulk
Application: Energy Meter, LED Driver, White Goods, Power Supplies
Brand: Vishay / Draloric
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: IN
Lead Diameter: 0.8 mm