RN70C1001FRE5
Vishay / Dale
71-RN70C-F-1K/R
RN70C1001FRE5
Mfr.:
Description:
Metal Film Resistors - Through Hole 3/4watt 1Kohms 1% 50ppm
ECAD Model:
In Stock: 450
Stock:
450 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
28 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 500)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Vishay
Product Category: Metal Film Resistors - Through Hole
RoHS: N
RN
1 kOhms
750 mW (3/4 W)
1 %
50 PPM / C
- 65 C
+ 175 C
500 V
4.57 mm
14.27 mm
Axial
Reel
Cut Tape
Metal Film Resistors Controlled Temp Coefficient
Fixed Resistor
Brand: Vishay / Dale
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Lead Diameter: 0.81 mm
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Metal Film Resistors
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Resistors
Technology: Metal Film
Unit Weight: 1 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
VISHAY DALE RN70 SERIES WATTAGE INFORMATION
DALE RN70 series is rated at 1 watt at 70 degrees C and
de-rates to ? watt at 125 degrees C. Temperature range is
-55 degrees C plus 155 degrees C. Please see the attached
list of affected part numbers.
For more information, please contact a Mouser Technical
Sales Representative.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Medical Solutions
CMF Military RN Series Metal Film Resistors
Vishay / Dale CMF Military RN Series Metal Film Resistors are MIL-R-10509 qualified to meet the demanding application requirements of defense, avionics, and aerospace industries. The resistors feature a low -40dB noise rating, a low 5ppm/V voltage coefficient, and a controlled temperature coefficient. The RN series has a flame-retardant epoxy coating with a nickel-chrome alloy element and standard lead terminations. The resistors operate within a wide resistance range from 10Ω to 301KΩ resistance range at ±100ppm/°C. The Vishay / Dale CMF Military RN Series Metal Film Resistors are ideal for various military applications, including aircraft, satellites, communication systems, naval vessels, sonar, weaponry, radar, and medical instrumentation.