BFC237892273
Vishay / BC Components
BFC237892273
Mfr.:
Description:
Film Capacitors .027uF 5% 2000volts
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Vishay
Product Category: Film Capacitors
RoHS:
0.027 uF
2 kVDC
Radial
Polypropylene (PP)
27.5 mm (1.083 in)
31 mm (1.22 in)
AC and Pulse Film Capacitors
600 VAC
5 %
17 mm (0.669 in)
BFC2378
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: BE
Diameter: 15 mm
Lead Diameter: 0.8 mm
Product Type: Film Capacitors
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Capacitors
Part # Aliases: 222237892273
Unit Weight: 9,200 g
Attributes selected: 0
Vishay /BCcomponents Series 2222-335-xxxx,
RFI, DC, AC/P & Precision Film Capacitors
BCcomponents is announcing the change-over from PP to PBTP.
By this change-over their products will have an improved
resistance to the usage at higher temperatures. The color
of the boxes will change from blue to gray. In result, the
color change will allow the use of YAG laser coding system
which offers a greater flexibility in the marking of our
products. Additionally, the place on the product where the
marking is applied (head/front) will change to front only
for 15mm pitch. Please see the list of affected part