BFC237874472
Vishay / BC Components
BFC237874472
Mfr.:
Description:
Film Capacitors .0047uF 5% 1000volts
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1000   Multiples: 1000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Vishay
Product Category: Film Capacitors
RoHS:
4700 pF
1 kVDC
Radial
Polypropylene (PP)
15 mm (0.591 in)
17.5 mm (0.689 in)
5 mm (0.197 in)
AC and Pulse Film Capacitors
400 VAC
5 %
BFC2378
Bulk
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: IN
Lead Diameter: 0.6 mm
Product Type: Film Capacitors
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Capacitors
Part # Aliases: 222237874472
Unit Weight: 1 g
Attributes selected: 0
Vishay /BCcomponents Series 2222-335-xxxx,
RFI, DC, AC/P & Precision Film Capacitors
BCcomponents is announcing the change-over from PP to PBTP.
By this change-over their products will have an improved
resistance to the usage at higher temperatures. The color
of the boxes will change from blue to gray. In result, the
color change will allow the use of YAG laser coding system
which offers a greater flexibility in the marking of our
products. Additionally, the place on the product where the
marking is applied (head/front) will change to front only
for 15mm pitch. Please see the list of affected part