BFC237864163
Vishay / BC Components
BFC237864163
Mfr.:
Description:
Film Capacitors .016uF 5% 630volts
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1000   Multiples: 1000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Vishay
Product Category: Film Capacitors
RoHS:
0.016 uF
630 VDC
Radial
Polypropylene (PP)
15 mm (0.591 in)
17.5 mm (0.689 in)
5 mm (0.197 in)
AC and Pulse Film Capacitors
300 VAC
5 %
BFC2378
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: BE
Lead Diameter: 0.6 mm
Product Type: Film Capacitors
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Capacitors
Part # Aliases: 222237864163
Unit Weight: 1 g
Attributes selected: 0
Vishay /BCcomponents Series 2222-335-xxxx,
RFI, DC, AC/P & Precision Film Capacitors
BCcomponents is announcing the change-over from PP to PBTP.
By this change-over their products will have an improved
resistance to the usage at higher temperatures. The color
of the boxes will change from blue to gray. In result, the
color change will allow the use of YAG laser coding system
which offers a greater flexibility in the marking of our
products. Additionally, the place on the product where the
marking is applied (head/front) will change to front only
for 15mm pitch. Please see the list of affected part