BFC237066182
Vishay / BC Components
BFC237066182
Mfr.:
Description:
Film Capacitors MKT 1,8nF 5 400Vdc P5mm e3
Factory Lead Time:
10 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Ammo Pack (Order in multiples of 2000)
Vishay
Product Category: Film Capacitors
RoHS:
1800 pF
400 VDC
Radial
Polyester
5.08 mm (0.2 in)
7.2 mm (0.283 in)
2.5 mm (0.098 in)
General Film Capacitors
250 VAC
10 %
6.5 mm (0.256 in)
MKT370
Ammo Pack
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: BE
Lead Diameter: 0.5 mm
Product Type: Film Capacitors
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: Capacitors
Type: Metallized Polyester Film Capacitors
Part # Aliases: 222237066182
Unit Weight: 300 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
Vishay /BCcomponents Series 2222-335-xxxx,
RFI, DC, AC/P & Precision Film Capacitors
BCcomponents is announcing the change-over from PP to PBTP.
By this change-over their products will have an improved
resistance to the usage at higher temperatures. The color
of the boxes will change from blue to gray. In result, the
color change will allow the use of YAG laser coding system
which offers a greater flexibility in the marking of our
products. Additionally, the place on the product where the
marking is applied (head/front) will change to front only
for 15mm pitch. Please see the list of affected part
numbers.
Please contact a Mouser Representative for further
information on these changes.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
MKT370 DC Film Capacitors
Vishay MKT370 DC Film Capacitors feature a 5.08mm lead pitch and are supplied loose in the box, taped on an ammo pack, or reel. The capacitors are AEC-Q200 qualified. The MKT370 can be used for blocking and coupling, bypass and energy reservoir, telecom, industrial, and consumer applications.