BFC233917102
Vishay / BC Components
594-BFC233917102
BFC233917102
Mfr.:
Description:
Safety Capacitors 1nF 10% 310V
Factory Lead Time:
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Ammo Pack (Order in multiples of 950)
Vishay
Product Category: Safety Capacitors
RoHS:
1000 pF
310 VAC
Radial
10 mm (0.394 in)
630 VDC
12.5 mm
4 mm
Safety Film Capacitors
Polypropylene (PP)
10 %
2 Pin
Straight
- 55 C
+ 110 C
10 mm
BFC2339
Ammo Pack
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: IN
Lead Diameter: 0.6 mm
Product Type: Safety Capacitors
Factory Pack Quantity: 950
Subcategory: Capacitors
Type: Interference Suppression Film Capacitors, MKP Radial Potted Type
Part # Aliases: 222233917102
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
Safety-Rated RFI Capacitors
Vishay Safety-Rated RFI Capacitors include film, ceramic disc, and MLCC devices. EMI suppression film capacitors offer high voltage ratings to 480VAC for across-the-line applications. High-reliability AC line-rated ceramic disc capacitors are available in reduced sizes and automotive-grade versions, with the "biased 85/85" accelerated life test qualification. Vishay Surface-mount MLCCs for safety-certified applications are available with C0G (NP0) and X7R dielectrics while meeting the IEC 60384-14 minimum 4mm creepage standard.