BFC233914824
Vishay / BC Components
BFC233914824
Mfr.:
Description:
Safety Capacitors .82uF 310volts 10%
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Vishay
Product Category: Safety Capacitors
RoHS:
0.82 uF
310 VAC
Radial
22.5 mm (0.886 in)
630 VDC
26 mm
10 mm
Safety Film Capacitors
Polypropylene (PP)
10 %
2 Pin
Straight
- 55 C
+ 110 C
19.5 mm
BFC2339
Bulk
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: IN
Lead Diameter: 0.8 mm
Product Type: Safety Capacitors
Factory Pack Quantity: 200
Subcategory: Capacitors
Type: Interference Suppression Film Capacitors, MKP Radial Potted Type
Part # Aliases: 222233914824
Unit Weight: 6,800 g
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Safety-Rated RFI Capacitors
Vishay Safety-Rated RFI Capacitors include film, ceramic disc, and MLCC devices. EMI suppression film capacitors offer high voltage ratings to 480VAC for across-the-line applications. High-reliability AC line-rated ceramic disc capacitors are available in reduced sizes and automotive-grade versions, with the "biased 85/85" accelerated life test qualification. Vishay Surface-mount MLCCs for safety-certified applications are available with C0G (NP0) and X7R dielectrics while meeting the IEC 60384-14 minimum 4mm creepage standard.