BFC233912334
Vishay / BC Components
BFC233912334
Mfr.:
Description:
Safety Capacitors .33uF 10% 310volts
Factory Lead Time:
10 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 750   Multiples: 750
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Vishay
Product Category: Safety Capacitors
RoHS:
0.33 uF
310 VAC
Radial
15 mm (0.591 in)
630 VDC
17.5 mm
8.5 mm
Safety Film Capacitors
Polypropylene (PP)
10 %
2 Pin
Straight
- 55 C
+ 110 C
15 mm
BFC2339
Bulk
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: IN
Lead Diameter: 0.8 mm
Product Type: Safety Capacitors
Factory Pack Quantity: 750
Subcategory: Capacitors
Type: Interference Suppression Film Capacitors, MKP Radial Potted Type
Unit Weight: 2,400 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Safety-Rated RFI Capacitors
Vishay Safety-Rated RFI Capacitors include film, ceramic disc, and MLCC devices. EMI suppression film capacitors offer high voltage ratings to 480VAC for across-the-line applications. High-reliability AC line-rated ceramic disc capacitors are available in reduced sizes and automotive-grade versions, with the "biased 85/85" accelerated life test qualification. Vishay Surface-mount MLCCs for safety-certified applications are available with C0G (NP0) and X7R dielectrics while meeting the IEC 60384-14 minimum 4mm creepage standard.
MKP339 X2 Film Capacitors
Vishay / BC Components MKP339 X2 Interference Suppression Film Capacitors feature 7.5mm to 27.5mm lead pitch and AEC-Q200 qualification. MKP339 Film Capacitors offer a 0.001μF to 4.7μF capacitance range and 310VAC rated AC voltage.