BFC233912102
Vishay / BC Components
594-BFC233912102
BFC233912102
Mfr.:
Description:
Safety Capacitors 1nF 10% 310V
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 1500   Multiples: 1500
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Vishay
Product Category: Safety Capacitors
RoHS:
1000 pF
310 VAC
Radial
7.5 mm (0.295 in)
630 VDC
10 mm
4 mm
Safety Film Capacitors
Polypropylene (PP)
10 %
2 Pin
Straight
- 55 C
+ 110 C
9 mm
BFC2339
Bulk
Brand: Vishay / BC Components
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: IN
Lead Diameter: 0.5 mm
Product Type: Safety Capacitors
Factory Pack Quantity: 1500
Subcategory: Capacitors
Type: Interference Suppression Film Capacitors, MKP Radial Potted Type
Part # Aliases: 222233912102
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
Safety-Rated RFI Capacitors
Vishay Safety-Rated RFI Capacitors include film, ceramic disc, and MLCC devices. EMI suppression film capacitors offer high voltage ratings to 480VAC for across-the-line applications. High-reliability AC line-rated ceramic disc capacitors are available in reduced sizes and automotive-grade versions, with the "biased 85/85" accelerated life test qualification. Vishay Surface-mount MLCCs for safety-certified applications are available with C0G (NP0) and X7R dielectrics while meeting the IEC 60384-14 minimum 4mm creepage standard.