BFC233824104
Vishay / BC Components
BFC233824104
Mfr.:
Description:
Safety Capacitors .1uF 20% 275volts
ECAD Model:
In Stock: 746
Stock:
746 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Vishay
Product Category: Safety Capacitors
RoHS:
0.1 uF
310 VAC
Radial
10 mm (0.394 in)
630 VDC
12.5 mm
6 mm
Safety Film Capacitors
Polypropylene (PP)
20 %
12 mm
BFC23382
Bulk
Brand: Vishay / BC Components
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: IN
Product Type: Safety Capacitors
Factory Pack Quantity: 750
Subcategory: Capacitors
Type: MKP Radial Potted
Part # Aliases: 222233824104
Unit Weight: 1 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
Vishay /BCcomponents Series 2222-335-xxxx,
RFI, DC, AC/P & Precision Film Capacitors
BCcomponents is announcing the change-over from PP to PBTP.
By this change-over their products will have an improved
resistance to the usage at higher temperatures. The color
of the boxes will change from blue to gray. In result, the
color change will allow the use of YAG laser coding system
which offers a greater flexibility in the marking of our
products. Additionally, the place on the product where the
marking is applied (head/front) will change to front only
for 15mm pitch. Please see the list of affected part
numbers.
Please contact a Mouser Representative for further
information on these changes.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Safety-Rated RFI Capacitors
Vishay Safety-Rated RFI Capacitors include film, ceramic disc, and MLCC devices. EMI suppression film capacitors offer high voltage ratings to 480VAC for across-the-line applications. High-reliability AC line-rated ceramic disc capacitors are available in reduced sizes and automotive-grade versions, with the "biased 85/85" accelerated life test qualification. Vishay Surface-mount MLCCs for safety-certified applications are available with C0G (NP0) and X7R dielectrics while meeting the IEC 60384-14 minimum 4mm creepage standard.