WSU120-2000-R
Triad Magnetics
553-WSU120-2000-R
WSU120-2000-R
Mfr.:
Description:
Wall Mount AC Adapters 100-240V Wall Pwr Sply 12.0VDC at 2000mA cUL, Center NEG, PLUG=5.5x2.1x11mm
Fixed Plugs
100 VAC to 240 VAC
1 Output
24 W
12 VDC
2 A
Industrial
Barrel Connector
2.1 mm Barrel Plug (2.1x5.5)
Brand: Triad Magnetics
Center Pin Length: 11 mm
Connector A Polarity: Center Negative
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: VN
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 40 C
Minimum Operating Temperature: 0 C
Mounting Style: Wall Mount
Product Type: Wall Mount AC Adapters
Factory Pack Quantity: 80
Subcategory: AC-DC Power Supply
Unit Weight: 149,688 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
Triad has upgraded its WSU Series to meet Level VI requirements
for all external power supplies manufactured after February 10,
2016. Triad_s level VI products will have date code no later
than 1605 (YYWW) where 16 is the year and 05 is the 5th week of
Please contact a Mouser Technical Sales Representative for
further information.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
WSU Series External Switchmode Power Supplies
Triad Magnetics WSU Series External Switchmode Power Supplies comply with Level IV or Level V efficiency standards. With a power range of 6.75 - 35W and input voltage of 100-240VAC, each model is available with either center positive or center negative polarity. Triad Magnetics WSU External Switchmode Power Supplies feature double insulation, no minimum load, and offer over voltage and short circuit protection.