TPS7A20L28PDQNR
Texas Instruments
595-TPS7A20L28PDQNR
TPS7A20L28PDQNR
Mfr.:
Description:
LDO Voltage Regulators MONACO - 2.8V
ECAD Model:
In Stock: 4.325
Stock:
4.325 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Texas Instruments
Product Category: LDO Voltage Regulators
RoHS:
SMD/SMT
X2SON-4
2.8 V
300 mA
1 Output
Positive
6.5 uA
1.6 V
6 V
95 dB
Fixed
- 40 C
+ 125 C
TPS7A20L
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: CN
Country of Diffusion: US
Country of Origin: CN
Development Kit: MULTIPKGLDOEVM-823
Dropout Voltage - Max: 140 mV
Line Regulation: 0.03 %/V
Load Regulation: 13 mV
Operating Supply Current: 70 nA
Operating Temperature Range: - 40 C to + 125 C
Product: LDO Voltage Regulators
Product Type: LDO Voltage Regulators
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Tolerance: 1.5 %
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
USHTS:
ECCN:
EAR99
TPS7A20L Low-Noise Low-IQ Voltage Regulators
Texas Instruments TPS7A20L Low-Noise Low-IQ Voltage Regulators are ultra-small, low-dropout (LDO) linear regulators that can source 300mA of output current. The TPS7A20L is designed to provide high PSRR, low noise, and excellent load and line transient performance. These can meet the requirements of RF and other sensitive analog circuits. Using innovative design techniques, the TPS7A20L offers an ultra-low noise performance without adding a noise bypass capacitor. The TPS7A20L also provides the advantage of low quiescent current, which can benefit battery-powered applications. With an input voltage range of 1.6V to 6.0V and an output range of 0.8V to 5.5V, the TPS7A20L can be used for various applications. The device uses a precision reference circuit to provide a maximum accuracy of 1.5% over line, load, and temperature variations.